• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bulent.f.kilincoglu
                                        Op. Dr. Bülent Fahri KILINÇOĞLU
                                            Nöroşirürji (Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi) Uzmanı

Kaydet

Anasayfa

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pazartesi - Çarşamba - Cuma                KUMLUCA MEDİKUM   HASTANESİ, 
Salı  -  Perşembe                                                  ÖZEL İSPARTA HASTANESİ,
CUMA 16.30 da               AKDENİZ ŞİFA  KONYAALTI  
TIP MERKEZİNDEYİM.
               

Randevu İçin: 542 412 0551 SMS bırakınız

----------------------------------------------------------------------------
Omurga (bel, bo fıtığı, kireçlenmeler ve kaymalarda) ve beyin ile ilgili hastalıkların cerrahi tedavilerinde temel yaklaşımımız minimal invaziv cerrahi; Mikroşirürji en az doku hasarı veren, en güvenilir yöntemin kullanılmasıdır."Kendinize yapılmasını istemediğiniz hiçbir şeyi (Tedaviyi), asla başkalarına (Hastalarınıza) yapmayınız"


Hekimlik  bir sanat dalıdır. Hekim; Bilgisi, becerisi, sabrı ve  estetik  yaklaşımı 
ile tecrübesini birleştirerek sanatını icra eder.
 Op dr bülent fahri kılınçoğlu interlaminar mikrodiskektomi skolyoz pediatrik nöroşirürji pediatrik nöroşirürji, spina bifida, laser, vertebroplati, radyo frekans, brain tumors, tümörlerBel  Fıtığının Cerrahi Tedavisinde Farklı Bir Yaklaşım: 
İnterlaminar Mikrodiskektomi

 
Op dr bülent fahri kılınçoğlu interlaminar mikrodiskektomi skolyoz pediatrik nöroşirürji pediatrik nöroşirürji, spina bifida, laser, vertebroplati, radyo frekans, brain tumors, tümörler      Cerrahi tedavide genel prensip hastaya ve dokularına en az zarar veren ve en az riske sokan, komplikasyon riski en az, başarısı en yüksek yöntemin tercih edilmesidir. Cerrahi yöntem olarak son 20 yıldır tüm dünyada ve ülkemizde Mikrodiskektomi gittikçe daha fazla uygulanmaktadır. Bu yöntem 3 mesafeye kadar olan müdahalelerde başarı ile kullanılmakta, ameliyatlar 2 cm lik cerrahi kesiyle yüksek büyütmeli mikroskoplar ile yapılarak gözle görülemeyen patolojiler tespit edilebilmekte ve dokular son derece ayrıntılı görülebilmektedir. Son zamanlarda bu yöntemden bir aşama daha ileri giderek Epidural - spinal Anestezi ile İnterlaminar Mikrodiskektomi yöntemini kullanmaktayız. Bu yöntemde mikrodiskektominden farklı olarak ameliyatlar özel bir teknikle, sadece yumşak dokuların arasından ve kemik doku alınmadan gerçekleştirilmektedir. Bu sayede son derece  konforlu ve güvenli bir ameliyat ve ameliyat sonrasında hızlı bir geri dönüş temin edilmektedir. Hastalar ilk 6 saat içinde ayağa kaldırılmakta ve hastanede yatış süresi 1 gün ile sınırlanmaktadır. Hastaneden çıktıktan sonra 10 günlük yatak ve 10 günlük ev istirahati sonrası günlük iş ve sosyal yaşantılarına geri dönüş mümkün olmaktadır.

Op.Dr.Bülent Fahri Kılınçoğlu, spinal stenoz, mikrodiskektomi,nöroşirürji microdisccectomy
"Antalya’da yaşayan 70 yaşında ve 130 kilogram ağırlığındaki Emine Eğriboyun, belindeki kireçlerin sinirleri sıkıştırması sonucu yatağa mahkum oldu. Hiçbir Hastane ve doktorun kiloları nedeniyle ameliyat etmediği Eğriboyun, Memorial Antalya Hastanesi’nde 4 saatlik bir mikro cerrahi operasyonuyla yeniden yürümeye başladı. Hastanın ağrısız şekilde bir gün sonra yürümeye başladığının altını çizen Op. Dr. Kılınçoğlu, "İki hafta içinde yürüyerek evine gitti. Şu an durumu iyi. Bundan sonra kiloları ile ilgili savaş yapacağız. Bir daha bu olay tekrarlamasın diye kilolarına yönelik  küçük bir operasyon yapabiliriz" dedi" (Milliyet 8.10.2014)                                                                      
 Op dr bülent fahri kılınçoğlu interlaminar mikrodiskektomi skolyoz pediatrik nöroşirürji pediatrik nöroşirürji, spina bifida, laser, vertebroplati, radyo frekans, brain tumors, tümörler                                              Pediatrik  Nöroşirürji                                 
   
Açık ismiyle, bebek ve çocukların beyin, omurilik ve sinir hastalıklarının cerrahisi, daha anne karnından başlayıp erişkin yaşa kadar uzanan periyottaki tüm  sinir sistemi hastalıklarının cerrahi tedavileri gerçekleştiren bir dalıdır. “ Çocuklar erişkinlerin küçültülmüş hali kesinlikle değildir ”.Pediatrik dönemde hastalıkların ortaya çıkış şekilleri, nedenleri, belirtileri, ki çoğu zaman bize bunu sağlıklı olarak ifade edemezler, laboratuvar ve radyolojik inceleme yöntemleri erişkinlere göre çok farklıdır. Örneğin, doğumsal beyin ve omurga anomalileri gibi bir kısım hastalıklara daha anne karnında teşhis konup, doğar doğmaz opere edilmeleri gerekirken, travma geçiren bebekler de ise erişkinlere kullandığımız bazı radyolojik incelemeleri ya kullanamayız yada çok kıs
ıtlı koşullarda tercih ederiz.
Pediatrik nöroşirürji  alanı içine;
Op dr bülent fahri kılınçoğlu interlaminar mikrodiskektomi skolyoz pediatrik nöroşirürji pediatrik nöroşirürji, spina bifida, laser, vertebroplati, radyo frekans, brain tumors, tümörler
1 - Çocukluk çağı kafa ve omurilik travmaları: Beyin kanamaları, beyin ödemi, kafatası kırıkları, omurilik  hasarları,
2 - Pediatrik Beyin tümörleri ve kistleri: Medüloblastom, nöroblastom, araknoid kist ve benzerleri,
3 - Doğumsal ve/veya kalıtsal beyin omurilik anomalileri: Hidrosefali, Sipina bifidalar (omuriliğin açıklığı ve yapışıklıkları),
4 - Kafatası  ve  yüzde  şekil  bozuklukları : Gözleri                                                                        ayrık oluşu Hipertelorizm vb. gibi diğer şekil bozuklukları,
5 - Sütürlerin erken kapanması: Kraniosinostozlar, Skafosefali, dollikosefali pansinosozlar, koronersinostoz
6 - İskelet sistemi bozuklukları: Omurga kemiklerinde eğrilik (Skolyozlar), sayısal veya gelişimsel anomaliler,   
7 - Tedaviye cevap vermeyen epilepsiler,
8
- Beyin ve omurilikte damarsal anomaliler: AVM, angiomlar, anevrizmalar,         
9 - Sinir sistemi enfeksiyonları                                                              
                   Sizin çocuklarınız bizim de çocuklarımız ve amacımız onları sağlıklarına ve 
                                             size bir an evvel  kovuşturmak.

Op.Dr.Bülent Fahri Kılınçoğlu,Spina bifida, diatematomiyeli pediatrik Nöroşirürji
Antalya’da zorlu ameliyat geçiren bir buçuk aylık Ada bebek, doktorların zamanla yarışı sayesinde sakat kalmaktan kurtarıldı. Antalya’da 34 haftalık, sırtında büyük bir kitle ve ayakları içe dönük şekilde dünyaya gelen bir buçuk aylık Ada Karakulak, Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu’nun 10 saat süren başarılı ameliyatı sayesinde sağlığına kavuştu.  (Milliyet, 27.6.2016)ALZHEİMER hastalarında ameliyat ile çözüm mümkünmü ?
                      

      Bunama ve halk içinde bilinen ismi ile Alzheimer hastalığı “yakın hafıza kaybı” kişinin isim, tarih, güncel medyatik isimlerle kendi kişisel bilgilerinden özellikle ev adresi ve telefon numarasını hatırlayamaması gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Unutmanın, başkalarının bakımına muhtaç halde tıbbi tedavi gerektirecek boyutlara gelmesi, kişinin sade kendini değil tüm yakın çevresini etkileyen önemli bir sorundur. Bazı Alzheimer ortaya çıkan unutkanlık sorunun beyinde sıvı toplanmasına bağlı olduğu (Normal Basınçlı Hidrosefali - NPH), tedavide beyindeki bir su bardağı miktarındaki sıvının,  şant operasyonu ile hasta bir çok olumsuzluklarından kurtularak sosyal yaşamına geri dönme şansını yakalar. 

Beyindeki fazla sıvı boşaltılıyor
   Beynin içinde normal şartlarda olması gereken  sıvının miktaraındaki  artış, kapalı bir kutu gibi olan kafatasında, kafa içi basıncının artmasına ve beyinin sıkışması hastalığın oluşumundaki temel problemdir. Beyinin fonksiyonunu bozan sıvı, başta unutkanlık olmak üzere hayat kalitesini düşüren bir çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Hidrosefali olarak adlandırılan bu hastalık, ilaç tedavisine yanıt vermemesine rağmen, cerrahi tedaviyle düzelerek, ameliyat sonrası hastalara bambaşka bir dünyanın kapılarını açmaktadır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen şant takma işleminde, hastanın kafatasına küçük bir delik açılarak, şantın bir ucu beyin içindeki beyin omurilik sıvısının bulunduğu odacığa yerleştirilmektedir. Daha sonra; baş, boyun ve karın cildinin altından geçen bir tünel açılarak şantın diğer ucu bu sıvının rahatlıkla emilebileceği karın içi boşluğa yönlendirilmektedir. Fazla sıvı beyinden uzaklaştırıldığında, hasta olumsuz etkilerden de kurtulmaktadır.

Hastanın işlem için uygun olması önemli
   Çoklukla önceleri yakın hafızaya ait olaylarda unutkanlık, yürümede yavaşlama, idrar ve büyük abdestini tutamama ile seyreden bu hastalığa, nörolojik muayene sonrası çekilen beyin totmgrafisi veya MR’ı ile tanı konur. Beyinde sıvı toplanması belirlenen hastaların şant işleminden yarar görüp göremeyeceğini, kontrol amaçlı olarak 1 veya 2 yapılacak belden sıvı alınması ve 24-48 saat gözlenmesi ile karar verilir. Bu süre içinde hastada bir farklılık ve durumunda geçici bir düzelme olursa, hastanın operasyondan yarar göreceği düşünülür. Tanının doğru konulması ve işlemin uygun hastaya yapılması, başarıyı da getirir. Ancak beyninde su toplanması nedeniyle 20 yıldır sıkıntı yaşayan bir hastanın işlem sonrası hemen iyileşmesi beklenemez. Bunun için belli bir sürenin geçmesi gerekir. İşlem için yaş sınırı olmamasıan rağmen sistemik hastalıkları iyi değerlendirilmeli ve ek riskler göz önüne alınmalıdır. Ortalama 30-45 dk arasında süren işlem, genel anestezi altında yapılmakta ve hasta 2-3 günlük yatış süresinin ardından taburcu edilmektedir. İşlem sırasında kullanılan şant sistemler vücut ile uyumlu ve ameliyat sonrası oluşabilecek herhangi bir basınç problemi, dışarıdan özel bir mıknatıs yardımı ile herhangi bir müdahale yapılmadan rahatlıkla giderilebilir vicuda uyumlu cıhazlardır.

 İdrar kaçırma ve yürüyüş bozuklukları da düzeliyor
   Beyinde toplanan sıvının miktarının düzenlenmesi bu hastalarda unutkanlık ile birlikte var olan idrar kaçırma ve yürüyüş bozukluğu gibi sorunları da giderilmesine yardımcı olur. Önceleri idrar kaçıran, unutkanlık sorunu bulunan, devamlı uyku halinde olan, bakıma muhtaç, başkasının yardımı olmadan günlük işlerini yapamayan hastalar; Şant operasyonundan bir süre sonra daha aktif, konuşmasından hareketlerine kadar her şeyi ile normal ve sağlıklı bir insan haline gelebilmektedirler.


                                                                
Omurga Eğrilikleri – SKOLYOZ
 
           Ayakta dik duran bir insanın omurgasına arkadan baktığımızda düz, omuzlar ve kalça yere paralel ve simetrik konumda olması gerekir. Eğer bu denge bozulur, sağa veya sola eğim başlarsa buna skolyoz denir. Normalde 10 derece kadar olan yana eğrilikler normal sınırlarda kabul edilirken, bu seviyeden daha fazla olursa skolyoz olarak isimlendirilir. Çoğu zaman fark edilmeden başlar ve zamanında tedavi edilmezse ciddi sonuçlara neden olur.
            Hastalığın nedenini çoğu zaman tespit etmek mümkün olmaz. Yapılan çalışmalar anne karnında veya büyüme çağında omurga kemikleri ile kemikleşme kıkırdaklarının asimetrik olgunlaşması veya tam gelişememesinde kaynaklanabileceği göstermektedir. Diğer yandan genetik bir yatkınlık ve geçişin olduğu, 1. derece yakınlarında skolyoz olanların daha fazla risk altında olduğu söylenebilir. Bunun dışında bazı bağ dokusu ve kas hastalıkları ile kemik dokusunun normal gelişimine rağmen omurilik kendisinden kaynaklanan örneğin gergin omurilik hastalığı gibi nörolojik hastalıklarda da sonradan skolyoz gelişebilir. Yetişkin çağda ise özellikle 60 yaşından sonra kemik erimesi ve osteophoroz nedeni ile omurga kemiklerinde oluşan milimetrik kırıklar bir süre sonra skolyoz ile sonuçlanabilir
         Hastalık boy uzamasının hızlı olduğu 0-5 ve 10-15 yaşlarında fark edilir hale gelirler ve çoklukla kız çocuklarında görülür. Bu yaş grubundaki uzun süre devam eden çok ciddi olmayan sırt ve bel ağrılarının, büyüme ve diğer fizyolojik ağrılardan ayırt etmek gerekir. Çocukluk ve adölesan çağında ortaya çıkan skolyozlarda ortak problem başlangıçta dış görünüş ile ilgili iken, ileri yaşlarda ortaya çıkanlarda veya ilerleyen durumlarda ağrı ve nörolojik bulgular ön plana çıkar. Kimi zaman ağır skolyoz hastalarında akciğerler ve kalp etkilenerek kapasiteleri azalır ve hayat konforu bozulur.
         Tüm skolyoz hastalarında ortak yön dıştan dikkatli bir gözlem ile eğriliğin fark edilir olmasıdır. Burada sadece omurganın duruşu değil başın, omuzların ve kalçaların duruşuna dikkat edilmelidir. Bir omuzun veya kalçanın diğerinden yukarıda durması, kürek kemiğinin belirginleşmesi, giyilen elbise çizgilerindeki asimetri, basitçe öne 90 derece eğilmiş halde iken yapılan dikkatli bir gözlem bize eğriliğin varlığını gösterebilir. Anne ve babaların yaşı ne olursa olsun çocuklarında bu tür eğriliklerden şüphelendiklerinde, beyin ve omurilik cerrahisi uzmanına görünerek profesyonel destek almaları yerinde olacaktır.Op dr bülent fahri kılınçoğlu interlaminar mikrodiskektomi skolyoz pediatrik nöroşirürji pediatrik nöroşirürji, spina bifida, laser, vertebroplati, radyo frekans, brain tumors, tümörler
         Erken devrede yakalandıklarında özel egzersiz planlaması ile zıt kas gruplarının güçlendirilmesi ve korseleme ile büyük oranda tedavi edilebilir. Bu tedavilerle beraber, varsa sistemik hastalıkların tedavileri de birlikte yapılmalıdır. Dikkatli planlama ve yıllar boyu devam edecek takip ve tedavi programı için hem hastanın hem de ailelerin duyarlı ve sabırlı olması gerekir. Bu tür hastalarda ortalama takip süresi 10 – 15 yıldır. Bu açıdan hem hekim, hem de hasta ve yakınları sabırla ve istikrar ile tedavileri beraber yürüteceklerdir.
         Cerrahi tedavi ilerlemiş durumlarda uygulandığı gibi, egzersiz ve korse tedavisine rağmen skolyoz derecesinde artışı devam eden veya ilerleyeceği ön görülen durumlarda uygulanır. Cerrahi olarak hedefimiz erken dönemde tüm hastaları takip altına alıp, ilerlemenin durdurulması, kozmetik problemlerin giderilmesi, varsa ağrı ve nörolojik bulguların ortadan kaldırılmasıdır. Gerekli olan hastalarda erken müdahaleler ve basit cerrahi işlemlerle omurgayı restore etmek mümkün olabilir. Bu aşamada en önemli nokta doğru zamanda ve doğru ameliyatı yapmak, omurga ve kemik yapıyı düzeltirken omuriliği korumaktır. Uygun vakalarda omurgadan lego gibi bir kemik veya parçasının çıkarılması ile tam tedavi sağlanabilir ya da endoskopik olarak bazı müdahale yapılabilir. Geçmiş yıllarda kullanılan metal kökenli malzemeler, teknik olarak çok geliştirilmiş ve uygulanması daha kolay ve pratik hale gelmiştir. Ameliyat sırasında kullanılan görüntüleme cihazları ile omurilik ve sinir hasarını önlemeye yönelik özel aletlerle başarı oranlarını son derece yüksek seviyelere ulaşmıştır. Bunları yaparken hasta ve ailesi hekimleri ile uzun yıllar iletişim içinde olacaklarını skolyoz tedavisinin uzun soluklu bir takip gerektirdiğini unutmamak gerekir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Op Dr Bülent Kılınçoğlu, Op Dr Bulent F Kilincoglu Neurosurgeon, Motorcycle, Helmets, Protechting Gears

KaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydet