• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bulent.f.kilincoglu
                                        Op. Dr. Bülent Fahri KILINÇOĞLU
                                            Nöroşirürji (Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi) Uzmanı

Kaydet

* Omurga Ameliyatlarında Doğru Bilinen YANLIŞLAR

Omurga cerrahisinde Doğru Bilinen YANLIŞLAR

 

 1.  Ameliyat, bel ve  boyun fıtıkları ile omurga kireçlenmelerinde son çaredir.

Hayır, bazı durumlarda ameliyat ilk seçenek olmalıdır. Uzun süre devam eden, ilaçlarla geçmeyen şiddetli ağrılar varsa, ayaklarda kuvvet kaybı, idrar kaçırma gelişmişse ameliyat ilk seçenek olabilir.

 2.   Bel ve boyun fıtıkları ile  omurgada kireçlenme ameliyatları çok riskli ameliyatlardır.

Hayır, mikrodiskektomi ve mikrocerrahi yöntemler yani ameliyatlarda mikroskop kullanılarak yapılan bu ameliyatlarda başarı şansı %95 civarındadır.

 3.   Ameliyattan sonra nüks etme riski yüksektir.

Hayır, ameliyat sonrası istirahat süresine uyulur, kilo düzenlemesi, düzenli egzersizler ve doğru oturup kalkma eğitimleri ile birleşirse nüks oranı %5 in altındadır. Bel ve boyun fıtığı, kireçlenme gibi omurganın dejeneratif bir hastalığıdır. Hangi yöntemle tedavi olursanız olun risk faktörlerinizi azaltıp hayatınızın ona göre düzenlenmesi gerekir

 4.    Bel ve boyun fıtığı ameliyatlarından sonra uzun süre yatmam gerekir ve bakıma ihtiyacım olur.

Hayır, yukarda bahsedilen önlemleri alarak kişi operasyon öncesi hangi işi yapıyorsa 3-4 hafta ev istarahati yeterlidir Bu süre tuvalet, banyo ve yemek yemek gibi kendi kişisel ijtiyaçlarını tek başına yapabilir.

 5 .   Bel veya boyun fıtığı ameliyattından sonra işimi yapamam, artık emekli olmam gerekir.

Hayır, yukarda bahsedilen önlemleri alarak kişi operasyon öncesi hangi işi yapıyorsa 3-4 hafta sonra işinin başına dönebilir ve bunu istediği kadar devam ettirebilir.

 6.    Fizik tedavi ve egzersiz bel ve boyun fıtığını yok eder.

Hayır, fizik tedavi ve diğer yöntemler orijinal yapısını kaybetmiş dokuyu eski haline sokamaz. Bu tedavilerde amaç kas ve eklemleri kuvvetlendirip vücut yükünü dağıtmaktır.

 7.    Omurga problemleri zayıf insanlarda olmaz.

Hayır, omurga ile ilgili hastalıklarda kilo önemli bir etken olmasına karşın, kas yapısı zayıf ama az kilolu kişilerde de bel fıtığı ve diğer omurga hastalıkları ortaya çıkabilir.

 8.    Bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde lazer, ozon tedavisi gibi yöntemler çok basit ve etkili yöntemlerdir.

Hayır, bu tür yöntemler tüm dünyada ve üniversitelerde uzun süre denenmiş, sadece çok az hastada ve sınırlı bir başarı şansı olduğu görülmüş, kalıcı tedavi yapmayan yöntemlerdir. Bel ve boyun iıtıkları çin Mikrodiskektomi yöntemi en etkin, en kalıcı ve komplikasyon riski en az  olan cerrahi girişimdir

 9.   Bel ve boyun fıtıklarında masaj ve bel çekme ile iyileşen çok insan var.

Hayır, dışarıda ehliyetsiz kişiler tarafında yapılan bu tür tedavi girişimleri yüksek risk taşır ve sakat kalma ile sonuçlanabilir. Bu yöntemler, Fizik tedavi içinde kullanılmasına karşın her hastaya göre faklı uygulanması ve hekim gözetiminde yapılması gerekir.

 10.   Bel fıtığı ameliyatlarından sonra cinsel fonksiyonlar etkilenebilir.

Hayır, bu ameliyatların kesinlikle böyle bir etkisi yoktur. Ancak geç kalınmış ve ayaklarda felç gelişmiş hastalarda operasyon öncesi var olan sıkıntılar daha sonra düzelmeyebilir.