• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bulent.f.kilincoglu
                                        Op. Dr. Bülent Fahri KILINÇOĞLU
                                            Nöroşirürji (Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi) Uzmanı

Kaydet

* Boyun Fıtıklarında Risk Faktörleri ve Cerrahi Tedavi

BOYUN FITIKLARI VE TEDAVİSİ

 

Boyun fıtığı nedir? Nasıl oluşur?

Boyun fıtığı aynı bel fıtığı gibi omur kemikleri arasında amortisör görevi gören jel kıvamındaki disklerin yırtılarak çevrelerindeki omurilik ve sinir köklerine bası yapmasıyla ortaya çıkar. Fıtık hangi seviyede ise bu seviye uyan ve etkilenen sinir kökü alanında kaslarda etkilenmeler olur. Burada oluşan hasar zamanla vücut tarafından onarılabilir Ancak hiçbir şekilde orijinal gibi olmayacağı unutulmamalıdır.

 

Boyun fıtığı en çok kimlerde görülür?

Boyun fıtığı, uzun süre masa başında, bilgisayar ekranı karşınında bankalarda devlet daireleri gibi yerlerde çalışanlarda, diş hekimi, santral görevlisi gibi bazı meslek gruplarında yaptığı iş gereği, genetik olarak kasları zayıf olanlarda, spor yapmayan sedanter kişilerde, bedenen ağır iş yapan inşaat işçiliği gibi meslek gruplarında daha fazla izlenir.

 

Belirtileri nelerdir?

Boyun fıtığı, omurilik ve sinir sıkışıklığı ile olduğu için şikayetleri de bunlarla ilgilidir Eğer sadece tek bir sinir etkilenmiş ise, kolda, el ve parmaklara kadar vuran ağrı, sızlama, karıncalanma, eğer ciddi bası varsa kol ve ellerde kuvvet kaybı izlenir. Bundan bir aşan daha ileri gider ve omurilik sıkışırsa bu bulgulara ek olarak ayaklarda da karıncalanma yanma, uyuşma, yürüme zorluğu idrar ve büyük abdesti kaçırma gibi şikayetler ortay çıkar

 

Kesin tanı nasıl konur?

Boyun fıtığında kesin tanı, şikayetlerin oluş şekli ve hikayesinin tam olarak öğrenilmesi, ayrıntılı nörolojik muayene, uygun radyolojik incelemeler ve gerekli olan durumlarda EMG denen kalp elektrosu gibi çalışan sinir elektrosu tetkiki ile % 95 kesinlikte teşhise ulaşılır.

 

Boyun fıtığında hangi tedavi yöntemleri kullanılır?

Mikrodiskektomi veya mikrocerrahi yöntemler özelikle boyun fıtıklarında kullanılması gereklidir ve bu yöntemle başarı % 95 in üstündedir Burada cerrahi tedavi için son çare demek yerine, “Uygun hastaya, uygun zamanda ve doğru girişimin yapılması” daha doğru olacaktır. Son çare olarak cerrahi tedaviye gitmek veya son şamaya gelinceye kadar beklemek doğru değildir ve mikrocerrahinin etkinliğini düşürür

 

Cerrahi tedavi kesin çözüm müdür?

Mikrodiskektomi yöntemi ile başarı oranı çok yüksek olan bir yöntemdir.  Ancak cerrahi tedavi, kilo azaltılması, düzenli egzersiz programları, omurga okulu gibi yaşantının rehabilitasyonu yani yeniden düzenlenmesi, fizik tedavi gibi yardımcı tedbirlerle mutlaka desteklenmelidir. Aksi durumlarda kalıcı başarı elde edilemez.

 

Boyun fıtığında mikrodiskektomi yöntemin nedir?

Bu teknik boyunun ön yan tarafından yaklaşık 2 cm. lik bir cilt kesi ve yüksek büyütmeli operasyon mikroskobu ile gerçekleştirilir. Yaklaşık 1.5- 2 saatlik bir işlemden 6 saat sonra hasta boyunluk ile ayağa kaldırılır ve 1 gün sonrada evine gönderilir.  İki haftalık istirahat programından sonra normal günlük işlerine rahatlıkla dönebilir.

 

Boyun fıtığı olan hastalara nelere dikkat etmelidir?

Hastaların unutmamsı gereken nokta başarılı bir operasyon dan sonra yaşantılarındaki risk faktörlerinden olabildiğince uzaklaşmaları, düzenli ve istikrarlı egzersiz programlarına mutlaka uymalarıdır Burada hep bahsettiğimiz yaşantının rehabilitasyonudur. Hem koruyucu hem de operasyon sonrası için ideal kiloya ulaşmak, düzenli haftada 3 gün 1 saatlik egzersiz programları uzun vade koruyucu olacaktır.